Бакарен Кањон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бакарен кањон)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед од Бакарниот Кањон
Поглед од Ел Дивизадеро (El Divisadero)

Бакарниот Кањон, (шпански: El Divisadero, англиски: Copper Canyon) е група на кањони во мексиканската сојузна држава Чивава која спаѓа во планината Сиера Мадре. Овие кањони се едни од најголемите во Северна Америка.

Најдлабоките кањони во оваа област се:

  • Кањонот Урике / Urique Canyon (1870 m)
  • Кањонот Синфророса / Sinforosa Canyon (1799 m)
  • Кањонот Батопилас / Batopilas Canyon (1799 m)
  • Бакарниот кањон/ Copper Canyon (1759 m)
  • Кањонот Тарарекуа / Tararecua Canyon (1425 m)
  • Кањонот Отерос / Oteros Canyon (983 m)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]