Базилика „Рождество на Пресвета Богородица“ (Хелм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика на Раѓањето на Пресвета Богородица
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Chełm Brama Uściłuska (2).jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоХелм, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Базиликата на Раѓањето на Пресвета Богородица (полски: Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) е комплекс од цркви кој се наоѓа во Хелм, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]