Базилика „Рождество на Пресвета Богородица“ (Хелм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Базилика на Раѓањето на Пресвета Богородица
Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Chełm Brama Uściłuska (2).jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоХелм, Полска
Духовно-организациски статусцрква

Базиликата на Раѓањето на Пресвета Богородица (полски: Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny) е комплекс од цркви кој се наоѓа во Хелм, Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]