Базилика во Јамусукро

Координати: 6°48′40″N 5°17′47″W / 6.81111° СГШ; 5.29639° ЗГД / 6.81111; -5.29639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика на Нашата Мајка на мирот во Јамусукро
Basilique Notre-Dame de la Paix
Основни податоци
МестоЈамусукро, Брег на Слоновата Коска
Координати6°48′40″N 5°17′47″W / 6.81111° СГШ; 5.29639° ЗГД / 6.81111; -5.29639
ПрипадностРимокатоличка црква
Осветен1990
Духовно-организациски статусбазилика
Мреж. местомрежно место
Архитектонски опис
Архитект(и)Пјер Факури
Архитектонски типцрква
Завршен1990
Чинење300 милиони долари
Особености
Насоченост на фасадатаСИ
Сместивост18,000
Должина195 м.
Ширина150 м.
Ширина (кораб)55 м.
Висина (најг.)158 м.
Пречник на куполата (надв.)90 м.
Материјалимермер

Базиликата на Нашата Мајка на мирот во Јамусукро (француски: Basilique Notre-Dame de la Paix de Yamoussoukro) е римокатоличка базилика посветена на Богородица. Базиликата се наоѓа во главниот град на Брегот на Слоновата Коска, Јамусукро. Базиликата била изградена во периодот од 1985 до 1989 година и чинела околу 300 милиони американски долари. Куполата и стилот биле инспирирани од[1] Базиликата на Св. Петар во Ватикан, но не е реплика.[2] Базиликата била осветена на 10 септември 1990 година од папата Јован Павле II.[3] Базиликата не е катедрала и така седиштето на бискупот на Бискупијата на Јамусукро е катедралата Св. Августин.[4] Според Гинис, оваа базилика е најголема црква во светот. Базиликата има вкупна површина од 30.000 метри квадратни и висока е 158 метри.[5] Базиликата има капацитет од 18.000 верници.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ostling, Richard N.; James Wilde (1989-07-03). „The Basilica in the Bush“. Time. Архивирано од изворникот на 2008-12-11. Посетено на 2008-11-17.
  2. Massaquoi, Hans J. (December 1990). „An African's gift to the Vatican: the world's largest church - Felix Houphouet-Boigny, Basilica of Our Lady of Peace“. Ebony. Johnson Publishing Co. Архивирано од изворникот 2012-07-08. Посетено на 2008-07-24.
  3. Pope John Paul II (1990-09-10). „Dédicace de La Basilique de «Notre-Dame de La Paix»“ (француски). Holy See. Архивирано од изворникот 2009-01-14. Посетено на 2009-01-02. Наводот journal бара |journal= (help)
  4. „Diocese of Odienné, Cote d'Ivoire“. Giga Catholic Information. www.gcatholic.com. Посетено на 2010-09-10.
  5. „The biggest, longest, tallest...“. The Guardian. 2004-07-17. Посетено на 2008-07-22.
  6. „Our Lady of Peace Basilica, Yamoussoukro“. www.churchesguide.com. Архивирано од изворникот на 2011-01-12. Посетено на 2010-09-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]