Базилика Шан Шан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика Ши Шан
佘山进教之佑圣母大殿
Stairs She Shan Basilica 20050410.jpg
Основни податоци
МестоШангај, Кина

Базиликата Ши Шан (кинески : 佘山进教之佑圣母大殿) — црква која се наоѓа во Шангај, Кина и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1863 година.