Базилика Пресвета Богородица (Лихен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базилика Пресвета Богородица
Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym
Stary Lichen2.jpg
Основни податоци
Место Лицхен,Конин, Полска
Припадност Римокатоличка црква
Статус активна

Базиликата Пресвета Богородица (полски: Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym) е црква која се наоѓа во Лихен,Конин, Полска. Комплексот бил изграден во периодот од 1994 до 2004. Оваа црква е најголем христијански храм во Полска и еден од најголемите во светот.


Наводи[уреди | уреди извор]