Базилдон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон плоштадот во Базилдон

Базилдон (англиски: Basildon) — град во Соединетото Кралство во англиската грофовија Есекс. Со процените од 2007 во град живеело бројка од 101.811 население. Се наоѓа 40 километри од источно централнните Лондон и 18 километри јужно од Челмсфорд кој е административен центар Есекса.

Базилдон настсанал 1948 како нов град после Втора светска војна за потоа тука да се досели населението на Лондон. Градот е формиран на подрачје од 4 села од кој Базилдон бил централно, па градот го преземал тоа име. Иначе, ово село за првпат се споменува во историските извори 1086.

Логото на Базилдонските академии

Население[уреди | уреди извор]

Со процените, во градот 2008 живело 101.811 жители.