Бабинска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Базерничка Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бабинска Река
Викиекспедиција Железник 106.jpg
Бабинска Река низ селото Базерник
Други имињаБазерничка Река
Мала Река
Слив
Главен изворПлакенска Планина
УстиеЦрна Река
683 м
41°18′3″N 21°5′51″E / 41.30083° N; 21.09750° E / 41.30083; 21.09750Координати: 41°18′3″N 21°5′51″E / 41.30083° N; 21.09750° E / 41.30083; 21.09750
ТечениеЦрна РекаВардарЕгејско Море
Речен системВардар

Бабинска Река (позната и како Базерничка Река или Мала Река) — река во Југозападна Македонија и десна притока на Црна Река. Речните води се богати со охридска пастрмка со црвени точки. Тие исто така претставуваат извор за производство на електрична енергија.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на Плакенска Планина, на надморска висина од 1.902 м. Нејзиното течение понатаму се спушта по падините на планината, поминува низ селата Базерник и Бабино, по што се влева во Црна Река.[1]

Рибарство[уреди | уреди извор]

Бабинска Река е богата со охридска пастрмка со црвени точки. Во атарот на селото Бабино се наоѓа истоимениот рибник „Бабино“. Рибникот е сместен меѓу два зелени речни брега, каде што извира вода со капацитет од 30 до 200 литри л/с. Неговиот капацитет е годишно производство на пастрмка од 80.000 кг. Рибникот претставува туристичка атракција во демирхисарскиот крај и е посетуван особено во летниот период.[2]

Енергетика[уреди | уреди извор]

По течението на реката е изградена малата хидроцентрала „Мала Река“ со моќност од 270 KW.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 9. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. Б., А.. „Рибопроизводството можност за развој на рурален туризам“, Утрински весник, 22 мај 2012.
  3. Преглед на производители на електрична енергија од обновливи извори на енергија - мали хидроелектроцентрали, „Регулаторна комисија за енергетика“, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]