База „Карлини“

Од Википедија — слободната енциклопедија
База „Карлини“
    поранешна Џубани[б 1]
Антарктичка база
Карлини со планината Трес Херманос во позадина
Карлини со планината Трес Херманос во позадина
Земја Аргентина
ПокраинаОгнена Земја
ДепартманАргентински Антарктик
РегионЈужни Шетландски Острови
МестоПотер
Остров на Крал Џорџ
Антарктик
Establishedноември 21 1953 (1953-11-21)
(1953–54 австралиска летна сезона)
Наречено поАлехандро Рикардо Карлини
Управа[б 2]
 • ВидDirectorate
 • ОрганНационална дирекција на Антарктикот
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население
 • до 100
Часовен појасART (UTC-3)
ВидЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативен
Објекти
 • Главна куќа
 • Хелиодром
 • Ургентна куќа
 • Куќи за технички персонал
 • Куќи за генерален персонал
 • Амбуланта
 • Радио станица
 • Главни и помошни електрани
 • Возен парк
 • Гаража за возила
 • Работилница
 • Лаборатории (2: метеорологија, сеизмографија, биологија, океанографија)
 • Станица за геодетски ГПС приемник
 • Станица за сеизмографија
 • Склад и депозити
 • Комора за замрзнување
 • Станица за третман на отпад
 • Различни повеќенаменски згради
 • Филмски театар

База „Карлини“ (шпански: Base Carlini), порано позната како база Џубани[1]аргентинска постојана база и научно-истражувачка станица именувана по научникот Алехандро Рикардо Карлини (претходно била именувана по аргентинскиот поморски пилот Хосе Исидро Џубани).[1] Се наоѓа на островот на Крал Џорџ, на Јужните Шетландски Острови.

Од 2014 година е една од 13-те истражувачки станици на Антарктикот со кои управува Аргентина[2].

Историја[уреди | уреди извор]

Потеровиот Брег, во југозападниот регион на островот на Крал Џорџ (познат како Исла 25 де Мајо во Аргентина) во архипелагот на Јужните Шетландски Острови бил избран околу 1953 година да биде домаќин на аргентинска поморска станица за поддршка на амфибиски авиони.[3]

Прибежиштето е основано на 21 ноември 1953 година, привремено наречено Рефуџо Потер, а потоа поморска станица Калета Потер. Во летната кампања од 1953-1954 година, засолништето било населено со само тројца луѓе.[3] Било предложено да се именува базата по поморскиот авијатичар Хосе Исидро Џубани, убиен на должност на 14 септември 1948 година; станицата на тој начин била преименувана во текот на кампањата 1954–1955 година.[3]

Во летната кампања од 1957-1958 година, две групи научници кои работеле за Аргентинскиот антарктички институт спровеле геолошки истражувања во областа, собирајќи петрографски и палеонтолошки примероци за да ги проучат локалните геолошки движења нагоре. Д-р Ото Шнајдер бил шеф на првата група и Освалдо Ц. Шауер, шеф на втората.[3]

Во 1982 година, капацитетите на поморската станица биле префрлени на Аргентинскиот антарктички институт и станицата била надградена во статус на база, која била инаугурирана како таква на 12 февруари.[3]

Во 1990 година, Институтот за морски истражувања „Алфред Вегенер“, Германија, започнала разговори со Аргентинскиот антарктички институт, кој се занимавал со инсталација на лаборатории и аквариуми на лице место со современа опрема за научно истражување. Овој нов објект - наречен Лабораторија Далман - бил отворен на 20 јануари 1994 година, има површина од 250 метри квардратни и бил изграден во копното на Аргентина, расклопен, пренесен со брод до Потер и повторно склопен во базата.[3]

Во 1994 година била инсталирана лабораторијата LAJUB за истражување на ефектот на стаклена градина во соработка со Институтот за атмосферска физика (ИФА), Италија.[3]

На 5 март 2012 година, со декрет 309/2012 на извршната власт, базата била преименувана во База „Карлини“, по покојниот истражувач д-р Алехандро Рикардо Карлини, со истакната траекторија во научните студии на Антарктикот.[3]

На 8 декември 2013 година Металика одржала концерт во основата, под мала специјално изградена купола и без засилување поради еколошки грижи. Шоуто било емитувано низ целиот свет.[4]

Опис[уреди | уреди извор]

Од нејзината надградба до статус на база во 1982 година, капацитетите на Карлини постојано се подобруваат; Од 2014 година, тие вклучуваат: главни, итни, технички персонал и куќи за персонал; метеоролошка станица; Лабораторија ЛАЈУБ; Лабораторија Далман; амбуланта; Радио станица; електрана (и главна и помошна, само за итни случаи); гаража и работна куќа; комора за замрзнување; магацин за набавки; инсинератор и компактор за остатоци; инсталации за пумпа за гориво, производство на топлина и филтрирање и прочистување на горивото; разни згради за повеќекратна употреба; низа резервоари за гориво; антена; хелиодром; геодетска ГПС -приемничка станица и станица за сеизмографија.[3] Ова го зголемува максималниот капацитет за сместување за 60 луѓе. Од 2014 година има просечна зимска популација од 20 луѓе.

Базата се наоѓа веднаш до колонија од повеќе од 16.000 пингвини и 650 морски лавови. Вообичаената рута за да се стигне до базата вклучува лет од Ушуаја до базата Марамбио, а потоа пловење неколку дена.

Карлини им овозможува на научниците од различни области да развијат напредни истражувачки проекти во дисциплините на природните науки. Овие задачи се зголемуваат за време на поактивните летни кампањи. На пример, имало студии за човековото однесување и неговите биохемиски корелации; еколошки аспекти на бентосни, планктонски и крајбрежни популации; пописи во колонии со иглички (главно пломби од слонови и фоки со крзно); физичка хемија и биологија на езера, бари и други водни тела; следење на екотоксиколошки елементи во екосистемот на Антарктикот; континуирано следење на долгорочното ниво на морето во геолошките и геофизичките операции; крајбрежна екологија и микробиологија ; ефект на УВ зрачењето врз морските фитопланктон и бактерии; итн [3]

Панорамска фотографија од базата, австралско лето 2008 година

Лабораторија Далман[уреди | уреди извор]

Во лабораторијата Далман - германско-аргентински проект за соработка - се спроведуваат мултидисциплинарни заеднички истражувачки програми во областа на биологијата; крајбрежна и копнена екологија; копнени диви животни (најчесто слонови и фоки); ефекти на загадувањето врз популацијата на птиците и рибите; океанографија; крајбрежна геологија; итн.

Лабораторијата има три модули за спални соби, бања и дневна-трпезарија, два модула за лаборатории и еден за машинската соба и шкафче за нуркање. Има и четири контејнери за лабораториска и аквариумска употреба донирани од Германија.[3] Опремена е со неколку научни инструменти и возила обезбедени од Германија: лиофилизатор, стерео микроскопи, замрзнувачи, мала хипербарична комора за транспорт, опрема за нуркање, аквариуми, чамец со круто тело и возило со следење Kässbohrer.[3][5]

Аргентинскиот антарктички институт, Холандската фондација за геонауки и Институтот Алфред Вегенер потпишале договор за обезбедување фабрика за биолошко прочистување отстапена од Холандија. Се состои од резервоар за чистење, постројка за третман и сушење тиња, како и капацитети и опрема за контрола и следење на процесите, како и збир на основни резервни делови и резерви на гориво.[3]

Германско-аргентинска заедничка инаугурација на лабораторијата во 1994 година

Лаборатории ЛАКАР[уреди | уреди извор]

Лабораториите ЛАКАР (Мултидисциплинарна Антарктичка лабораторија „Карлини“) — поранешна „LAJUB“ кога станицата била позната како Џубани — се формирани од два објекти/згради: ЛАКАР-Кабилдо и ЛАКАР-Катедрал.

Од овие две згради, ЛАКАР-Кабилдо е фокусирана на хостирање и одржување на различни видови опрема - кои припаѓаат на многу проекти - за целите на собирање податоци; додека ЛАКАР-Катедрал поседува четири лаборатории за ракување со примероци и анализи поврзани со различни научни дисциплини.

Овие две згради, како и останатите Мултидисциплинарни лаборатории на аргентинските постојани станици на Антарктикот (ЛАМБИ - на станицата Марамбио, ЛАБЕЛ - на станицата Белграно II, ЛАБЕС - на станицата Есперанца, ЛАБОРК - на станицата Оркадас и ЛАСАН на Сан Мартин) се управувани од областа за научна координација на Аргентинскиот антарктички институт.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за База „Карлини“ (1985–2010, 1986–2022)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.7
(54.9)
13.6
(56.5)
11.0
(51.8)
8.7
(47.7)
7.2
(45)
8.6
(47.5)
6.5
(43.7)
5.4
(41.7)
9.0
(48.2)
9.1
(48.4)
8.5
(47.3)
11.5
(52.7)
13.6
(56.5)
Прос. висока °C (°F) 4.4
(39.9)
4.0
(39.2)
2.8
(37)
0.6
(33.1)
−0.9
(30.4)
−2.6
(27.3)
−3.2
(26.2)
−2.4
(27.7)
−1.1
(30)
0.1
(32.2)
1.6
(34.9)
3.2
(37.8)
0.5
(32.9)
Прос. ниска °C (°F) 0.5
(32.9)
0.2
(32.4)
−1.2
(29.8)
−3.9
(25)
−5.9
(21.4)
−8.3
(17.1)
−9.3
(15.3)
−8.1
(17.4)
−6.3
(20.7)
−4.1
(24.6)
−2.2
(28)
−0.6
(30.9)
−4.1
(24.6)
Најниска забележана °C (°F) −4.2
(24.4)
−7.0
(19.4)
−10.0
(14)
−18.5
(−1.3)
−24.5
(−12.1)
−24.0
(−11.2)
−27.3
(−17.1)
−25.5
(−13.9)
−23.5
(−10.3)
−18.0
(−0.4)
−11.6
(11.1)
−9.0
(15.8)
−27.3
(−17.1)
Прос. врнежи мм (ин) 45.9
(1.807)
54.4
(2.142)
59.9
(2.358)
49.9
(1.965)
65.2
(2.567)
36.9
(1.453)
33.7
(1.327)
23.6
(0.929)
33.8
(1.331)
42.7
(1.681)
35.8
(1.409)
37.7
(1.484)
519.5
(20.453)
Извор: Национална метеоролошка служба (врнежи 2001–2010)[6][7][8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Dias, Gisele Sousa (6 March 2012). „Por primera vez, una base antártica argentina tendrá el nombre de un científico“. Clarín (шпански). Посетено на 7 March 2012.
 2. „Argentine Antarctic Stations“. Dirección Nacional del Antártico – Argentina. Архивирано од изворникот на 20 June 2013.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 „Base Carlini“ (шпански). Fundaciòn Marambio. Архивирано од изворникот на 15 June 2013.
 4. „Journey To The BOTTOM Of The Earth“. Metallica. 24 October 2013. Архивирано од изворникот на 6 December 2013.
 5. „Expedition Program Antarctica (ANT – Land 2009/2010)“ (PDF). Alfred Wegener Institute for Polar and Marine Research. October 2009. стр. 36. Посетено на 28 December 2016.
 6. „Estadísticas Normales del mes–Base Carlini, Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на 13 April 2019.
 7. „Estadísticas climáticas: Base Carlini, Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur“. Caracterización: Estadísticas de largo plazo (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на 13 April 2019.
 8. „Historic warm spell in #Antartica : Vernadsky, Ukraine (former UK Base Faraday), Galindez Island (photo) 12.7C new record (former 11.7C Feb 1960)“. Twitter.com. Посетено на 10 February 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.