База „Капетан Артуро Прат“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пратова Станица
Антарктичка база
База „Капетан Артуро Прат“
IMO Secretary-General visits Antarctica (32080302083).jpg
Знаме на Пратова Станица
Земја Чиле
МестоположбаИкике (залив)
Гринич
Јужни Шетландски Острови
АдминистрацијаЧилеанска Морнарица
Основање6 февруари 1947 (1947-02-06)
Наречено поАртуро Прат
Население
 • Вкупно
 • 8
TypeЦела година
PeriodГодишен
StatusОперативен
Мреж. местоBase Arturo Prat INACH

База „Капетан Артуро Прат“чилеанска истражувачка станица на Антарктикот која се наоѓа во заливот Икике, островот Гринич на Јужните Шетландски Острови, Антарктик.

Базата била отворена на 6 февруари 1947 година од Првата чилеанска антарктичка експедиција. Таа е најстарата чилеанска антарктичка станица. До 1 март 2006 година, таа била база на Чилеанската морнарица, на кој датум била предадена на регионалната влада на Магаљанес и регионот Чилеански Антарктик. До февруари 2004 година била постојана база. Потоа, служела како летна база за јоносферски и метеоролошки истражувања. Имало планови за повторно отворање на станицата за постојана окупација почнувајќи од март 2008 година. Базата е именувана по капетанот Артуро Прат, чилеански поморски офицер.

Историски локалитети[уреди | уреди извор]

 • Бетонски монолит бил подигнат во 1947 година во близина на базата како референтна точка за хидрографските истражувања на Чилеанскиот Антарктик. Претставува важна активност пред Меѓународната геофизичка година на Антарктикот и е зачувана и одржувана од персоналот од базата. Монолитот е означен како историско место или споменик (HSM 32), по предлогот на Чиле на Консултативната средба на Договорот за Антарктикот.[1]
 • Засолниште и крст со плоча биле подигнати во близина на базата и именувани по потполковникот Гонзалес Пачеко, кој починал во 1960 година додека бил на чело на станицата. Во него се одбележуваат настани поврзани со личност чија улога и околностите на неговата смрт имаат и симболична и едукативна вредност во врска со човечките активности на Антарктикот. Тој е означен како историско место или споменик (HSM 33), по предлогот на Чиле за Консултативната средба на Договорот за Антарктикот.[1]
 • Биста на чилеанскиот поморски херој Артуро Прат била подигната во базата во 1947 година. Претставува активности пред Меѓународна геофизичка година и има симболична вредност поврзана со присуството на Чиле на Антарктикот. Тој е означен како историско место или споменик (HSM 34), по предлогот на Чиле за Консултативната средба на Договорот за Антарктикот.[1]
 • Дрвен крст и статуа на Богородица од Кармил биле подигнати во 1947 година во близина на базата. Претставува активности пред Меѓународната геофизичка година и има симболична и архитектонска вредност. Назначен е за историско место или споменик (HSM 35), по предлогот на Чиле за Консултативната средба на Договорот за Антарктикот.[1]

Клима[уреди | уреди извор]

Климата е поморска поларна, со помалку сериозни просеци од очекуваните на Антарктикот.[2][3] Екстремните температури можат да достигнат −29 °C (−20.2 °F) во јули, што сè уште е доста подносливо за луѓето заштитени поради значителната умереност на морето, а редок топлотен бран предизвикува температурата да достигне 19 °C (66.2 °F), релативно висока вредност. Климата е прилично влажна по својата местоположба и врнежите се прилично добро распоредени, така што дури и во најсушните месеци добиваат повеќе врнежи од речиси целата средоземна зона.[4]

Климатски податоци за База „Капетан Артуро Прат“, надморска височина: 5 м or 16 ст, 1985-2011 семинормали
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 12.8
(55)
19.3
(66.7)
12.0
(53.6)
8.0
(46.4)
11.0
(51.8)
9.0
(48.2)
10.0
(50)
8.0
(46.4)
8.0
(46.4)
7.5
(45.5)
10.1
(50.2)
14.4
(57.9)
19.3
(66.7)
Прос. висока °C (°F) 3.6
(38.5)
3.6
(38.5)
2.5
(36.5)
0.4
(32.7)
−0.9
(30.4)
−2.7
(27.1)
−3.3
(26.1)
−2.6
(27.3)
−1.7
(28.9)
−0.3
(31.5)
0.9
(33.6)
2.3
(36.1)
0.15
(32.27)
Сред. дневна °C (°F) 1.7
(35.1)
1.8
(35.2)
0.7
(33.3)
−1.7
(28.9)
−3.1
(26.4)
−5.2
(22.6)
−6.2
(20.8)
−5.4
(22.3)
−4.3
(24.3)
−2.4
(27.7)
−0.8
(30.6)
0.5
(32.9)
−2.03
(28.34)
Прос. ниска °C (°F) 0.4
(32.7)
0.4
(32.7)
−1.0
(30.2)
−3.6
(25.5)
−5.3
(22.5)
−7.9
(17.8)
−9.2
(15.4)
−8.4
(16.9)
−7.0
(19.4)
−4.4
(24.1)
−2.3
(27.9)
−0.8
(30.6)
−4.09
(24.64)
Најниска забележана °C (°F) −8.8
(16.2)
−10.4
(13.3)
−13.0
(8.6)
−18.8
(−1.8)
−24.0
(−11.2)
−25.8
(−14.4)
−29.2
(−20.6)
−25.6
(−14.1)
−22.0
(−7.6)
−17.2
(1)
−9.6
(14.7)
−7.8
(18)
−29.2
(−20.6)
Прос. врнежи мм (ин) 63.8
(2.512)
55.5
(2.185)
70.3
(2.768)
56.1
(2.209)
48.4
(1.906)
39.1
(1.539)
38.6
(1.52)
31.8
(1.252)
43.2
(1.701)
47.9
(1.886)
69.7
(2.744)
57.1
(2.248)
621.5
(24.47)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 9.0 8.5 10.9 10.2 8.2 7.8 8.6 9.0 9.8 11.7 12.5 10.3 116.5
Извор: Climatebase.ru[5]
Климатски податоци за База „Капетан Артуро Прат“, надморска височина: 5 м or 16 ст, 1961-1990 нормални, крајности 1958-present[б 1]
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 8.1
(46.6)
8.8
(47.8)
9.1
(48.4)
5.0
(41)
5.8
(42.4)
4.2
(39.6)
3.9
(39)
3.2
(37.8)
4.9
(40.8)
4.9
(40.8)
6.0
(42.8)
9.7
(49.5)
9.7
(49.5)
Сред. дневна °C (°F) 1.2
(34.2)
1.3
(34.3)
0.2
(32.4)
−2.0
(28.4)
−4.0
(24.8)
−5.7
(21.7)
−6.7
(19.9)
−6.7
(19.9)
−4.6
(23.7)
−2.8
(27)
−1.0
(30.2)
0.6
(33.1)
−2.52
(27.47)
Најниска забележана °C (°F) −6.2
(20.8)
−7.2
(19)
−15.2
(4.6)
−18.0
(−0.4)
−24.8
(−12.6)
−21.8
(−7.2)
−30.0
(−22)
−26.2
(−15.2)
−26.0
(−14.8)
−19.0
(−2.2)
−12.2
(10)
−7.0
(19.4)
−30
(−22)
Прос. врнежи мм (ин) 44.5
(1.752)
70.8
(2.787)
84.6
(3.331)
53.5
(2.106)
59.6
(2.346)
52.4
(2.063)
62.3
(2.453)
61.6
(2.425)
86.2
(3.394)
77.3
(3.043)
83.8
(3.299)
61.3
(2.413)
797.9
(31.412)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 10.0 12.0 15.0 10.0 8.0 10.0 7.0 10.0 12.0 12.0 15.0 11.0 132
Прос. релативна влажност (%) 83 85 85 84 85 85 85 85 86 85 82 85 84.6
Извор бр. 1: NOAA[6]
Извор бр. 2: Dirección Meteorológica de Chile (extremes and averages extremes)[7][8] and DWD (precipitation days and humidity)[9]

Карти[уреди | уреди извор]

Топографска карта на островот Ливингстон, островите Гринич, Роберт, Сноу и Смит.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „List of Historic Sites and Monuments approved by the ATCM (2012)“ (PDF). Antarctic Treaty Secretariat. 2012. Посетено на 2013-12-30.
 2. „World Maps of Köppen-Geiger climate classification“. koeppen-geiger.vu-wien.ac.at (англиски). Посетено на 2019-07-22.
 3. „What happens to Steig et al's warming when you divide Antarctica into two distinct climate zones?“. Watts Up With That? (англиски). 2009-04-18. Посетено на 2019-07-22.
 4. „Base Arturo Prat Climate History“. Weather2. Посетено на July 22, 2019.
 5. „Capitan Arturo Prat, Antarctica #89057“. Climatebase.ru. Посетено на July 22, 2019.
 6. „Captain Arturo Prat Base (89057) - WMO Weather Station“. NOAA. Посетено на July 22, 2019.
 7. „Temperatura Histórica Anual de la Estación - Arturo Prat, Base Antártica (950002)“. Dirección Meteorológica de Chile. Архивирано од изворникот на 2019-07-22. Посетено на July 22, 2019.
 8. „Temperatura Histórica de la Estación- Arturo Prat, Base Antártica (950002)“. Dirección Meteorológica de Chile. Посетено на July 22, 2019.[мртва врска]
 9. „Klimatafel n Basis "Arturo Prat" (Chile) / Antarktis“ (PDF). Baseline climate means (1961–1990) from stations all over the world (германски). Deutscher Wetterdienst. Посетено на July 22, 2019.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.