Прејди на содржината

База Есперанца

Координати: 63°23′51″S 56°59′52″W / 63.3975° ЈГШ; 56.997778° ЗГД / -63.3975; -56.997778
Од Википедија — слободната енциклопедија
База Есперанца
Base Esperanza
Целосно цивилна база на Антарктикот
Поглед на базата Есперанца, јануари 2016 година
Поглед на базата Есперанца, јануари 2016 година
Гесло: шпански: Permanencia, un acto de sacrificio
("Трајност, чин на жртвување")
Држава Аргентина
Регион
Локација
Администрирано одАргентински Антарктички институт
Основана1953 (1953)
Наречено пошпански: Base Esperanza
("База на надеж")
Површина0,3744 ха (9,252 acres)
Надм. вис.&1000000000000002500000025 м
Население (2014)55
ТипЦелогодишна
ПериодГодишна
СтатусОперативна

База Есперанца (шпански: Base Esperanza, „База на надеж“) — постојана, целогодишна аргентинска истражувачка станица во заливот надеж, полуостровот Троица (во Греамовата Земја на Антарктичкиот Полуостров). Тоа е една од двете цивилни населби на Антарктикот (другата е чилеанската Вила Лас Естрелас). Мотото на базата е Permanencia, un acto de sacrificio („Постојаност, чин на жртвување“).

Опис[уреди | уреди извор]

База Есперанца

Изградена во 1953 година,[1][2] во базата се сместени 55 жители во зима, вклучувајќи 10 семејства и 2 учители. Провинциското училиште бр. 38 Претседател Раул Рикардо Алфонсин било основано во 1978 година и стекнато независен статус во 1997 година. Ја одржува најоддалечената јужна извидничка војска. Базата има аргентинска канцеларија за матични книги каде се евидентираат раѓања и свадби.[3] Базата има туристички капацитети кои секоја година ги посетуваат околу 1.100 туристи. Радио станицата LRA 36 Radio Nacional Arcángel San Gabriel започнала да емитува во 1979 година и моментално се емитува на кратки бранови и ФМ. Во 2008 година бил инсталиран генератор на ветер.[4]

43-те згради на станицата имаат комбиниран простор од 3.744 метри квадратни; Истражувачките проекти вклучуваат: глациологија, сеизмологија, океанографија, крајбрежна екологија, биологија, геологија и лимнологија.

Во инцидентот на Хоуп Беј во 1952 година, оваа област исто така била местото на единствените истрели во гнев на Антарктикот, кога една аргентинска група војници на брегот пукала со митралез над главите на тимот за истражување од Фолкландските Острови што истоварувале залихи од Џон Биско за да ја обноват оштетената база. По аргентинската демонстрација на сила, британскиот тим се вратил на Фолкландските Острови. Набргу потоа, Аргентина упатила дипломатско извинување, велејќи дека дошло до недоразбирање и дека воениот командант на теренот ги пречекорил своите овластувања. И покрај ова првично надворешно покажување на почит, групата подоцна била пречекана назад во Аргентина со херојски пречек. Во меѓувреме, Џон Биско се вратил од Фокландите со воена придружба и ја завршил обновата на британската база.[5] Договорот за Антарктикот од 1959 година сега го третира континентот како лабораторија отворена за сите и предвидува дека „никакви акти или активности... нема да претставуваат основа за тврдење, поддршка или негирање на барање за територијален суверенитет“.[6]

Луѓе[уреди | уреди извор]

Базата била родното место на Емилио Палма, првиот човек што се родил на Антарктикот. Во базата се родени уште најмалку десет деца.[7][8]

Клима[уреди | уреди извор]

Како и остатокот од Антарктичкиот Полуостров, базата има поларна клима која се одликува со силни ветрови кои се спуштаат надолу од ледената покривка на Антарктикот.[9] Овие ветрови можат да надминат 250 км/ч, што доведува да дува снег и намалена видливост. Климата е класифицирана како клима на поларна тундра (ЕТ) во системот Кепен.

Просечните месечни температури се движат од -10,5 °C во јули, најстудениот месец, до 1,4 °C во јануари, најтоплиот месец.[9] Во текот на летото (декември-февруари), просечната максимална температура е помеѓу 3,7 и 4,3 °C, додека просечната ниска е помеѓу -2,0 и -1,2 °C.[9] Во зима, просечните температури се околу -6,0 °C.[9] Температура од 17,5 °C е забележана на 24 март 2015 година.[10] Ова отчитување било највисоката температура некогаш забележана на копното на Антарктикот и неговите околни острови, сè додека на 6 февруари 2020 година, во базата била забележана нова висока температура од 18,3 °C, што е актуелен рекорд и сметан од Светската метеоролошка Организацијата за највисоката температура досега забележана за копното на Антарктикот и неговите околни острови.[11][12] Најниската температура некогаш забележана е -38,4 °C на 18 јули 1994 година.[13]

Климатски податоци за Есперанца (1981–2010, крајности 1945–денес)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 14.9
(58.8)
18.3
(64.9)
17.5
(63.5)
15.9
(60.6)
17.2
(63)
13.3
(55.9)
14.0
(57.2)
13.0
(55.4)
11.4
(52.5)
17.0
(62.6)
14.3
(57.7)
14.6
(58.3)
18.3
(64.9)
Прос. висока °C (°F) 4.3
(39.7)
3.7
(38.7)
1.2
(34.2)
−2.1
(28.2)
−4.0
(24.8)
−6.2
(20.8)
−6.3
(20.7)
−4.6
(23.7)
−2.3
(27.9)
−0.4
(31.3)
2.1
(35.8)
3.8
(38.8)
−0.9
(30.4)
Сред. дневна °C (°F) 1.4
(34.5)
0.7
(33.3)
−2.3
(27.9)
−6.1
(21)
−8.2
(17.2)
−10.4
(13.3)
−10.5
(13.1)
−9.0
(15.8)
−6.5
(20.3)
−4.3
(24.3)
−1.1
(30)
0.8
(33.4)
−4.6
(23.7)
Прос. ниска °C (°F) −1.2
(29.8)
−2.0
(28.4)
−5.6
(21.9)
−9.7
(14.5)
−12.1
(10.2)
−14.3
(6.3)
−14.8
(5.4)
−13.2
(8.2)
−10.4
(13.3)
−8.0
(17.6)
−4.2
(24.4)
−1.9
(28.6)
−8.1
(17.4)
Најниска забележана °C (°F) −8.5
(16.7)
−13.2
(8.2)
−20.9
(−5.6)
−26.0
(−14.8)
−29.6
(−21.3)
−30.0
(−22)
−38.4
(−37.1)
−32.0
(−25.6)
−32.6
(−26.7)
−23.2
(−9.8)
−18.0
(−0.4)
−9.7
(14.5)
−38.4
(−37.1)
Прос. врнежи мм (ин) 56.2
(2.213)
65.0
(2.559)
75.5
(2.972)
59.1
(2.327)
54.4
(2.142)
47.4
(1.866)
54.1
(2.13)
72.1
(2.839)
62.2
(2.449)
56.4
(2.22)
65.0
(2.559)
59.0
(2.323)
726.4
(28.598)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.1 mm) 14 14 17 17 14 11 13 15 15 15 16 16 177
Прос. бр. снежни денови 16 15 16 16 14 13 14 14 16 15 16 16 181
Прос. релативна влажност (%) 82 80 80 80 80 79 80 80 79 80 81 80 80
Сред. бр. сончеви часови месечно 93.0 127.1 89.9 60.0 31.0 12.0 21.7 43.4 87.0 136.4 144.0 161.2 1.006,7
Сред. бр. сончеви часови дневно 3.0 4.5 2.9 2.0 1.0 0.4 0.7 1.4 2.9 4.4 4.8 5.2 2.8
Извор бр. 1: Servicio Meteorológico Nacional (temperature 1981–2010, precipitation and snowy days 1961–1990),[14][15][16] NOAA (precipitation 1961–1990)[17]
Извор бр. 2: Meteo Climat (record highs and lows),[18] Deutscher Wetterdienst (sun, 1982–1990 and humidity, 1982–1995)[19]

Историски локалитет[уреди | уреди извор]

Група предмети или структури од историско значење во или блиску до базата се означени како историско место или споменик, по предлогот на Аргентина за Консултативниот состанок на Антарктички договор. Тие ја сочинуваат бистата на генералот Сан Мартин, грото со статуа на Богородица од Лујан, јарбол од знаме подигнат во 1955 година и гробишта со стела во чест на членовите на аргентинската експедиција кои загинале во областа.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. LOS DEBATES DE CANDIDATOS A LA PRESIDENCIA EN MÉXICO. El Colegio de México. 2019-11-21. стр. 5–7.
 2. Guerrero Velásquez, Carlos (2011-08-01). „El impacto ideológico de la Escuela Francesa sobre el Ejército argentino“. Persona y Sociedad. 25 (2): 55. doi:10.53689/pys.v25i2.214 Проверете ја вредноста |doi= (help). ISSN 0719-0883.
 3. APPENDIX B:. University Press of Kansas. 2019-03-15. стр. 335–336.
 4. „Struben, William Charles Marinus, (12 May 1856–25 April 1928), Natal Guides“. Who Was Who. Oxford University Press. 2007-12-01.
 5. Beck, Peter (2014). The international politics of Antarctica. Abingdon, Oxon: Routledge. ISBN 978-1-317-70096-8. OCLC 881840605.
 6. „New York Times Education Poll, February 1983“. ICPSR Data Holdings. 2008-08-05. Посетено на 2022-09-19.
 7. Butler, J.; Jayson, G. G.; Swallow, A. J. (1975-12-11). „The reaction between the superoxide anion radical and cytochrome c“. Biochimica Et Biophysica Acta. 408 (3): 215–222. doi:10.1016/0005-2728(75)90124-3. ISSN 0006-3002. PMID 60.
 8. Cione, Alberto L.; Santillana, Sergio; Gouiric-Cavalli, Soledad; Acosta Hospitaleche, Carolina; Gelfo, Javier N.; López, Guillermo M.; Reguero, Marcelo (2018-05). „Before and after the K/Pg extinction in West Antarctica: New marine fish records from Marambio (Seymour) Island“. Cretaceous Research. 85: 250–265. doi:10.1016/j.cretres.2018.01.004. ISSN 0195-6671. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Gavilán, P.; Bohórquez, J.M.; Ruiz, J.M.; Lozano, D. (2015-06-16). „UN SERVICIO DE RECOMENDACIONES DE RIEGO PARA EL CULTIVO DE LA FRESA BASADO EN EL PRONÓSTICO METEOROLÓGICO DE LA ETc“. XXXIII Congreso Nacional de Riegos. Editorial Universitat Politècnica de València. doi:10.4995/cnriegos.2015.1508.
 10. „Pemsel, David Skipwith, (born 31 March 1968), Chief Executive Officer, Guardian Media Group, since 2015“. Who's Who. Oxford University Press. 2015-12-01.
 11. Phillpot, H. R.; Observer, Scar (1966-09). „World Meteorological Organization: Executive Committee Working Group on Antarctic Meteorology, First Session, Melbourne, 23 February to 3 March 1966“. Polar Record. 13 (84): 399–403. doi:10.1017/s0032247400057636. ISSN 0032-2474. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 12. Canton, Helen (2021-07-08). World Meteorological Organization—WMO. London: Routledge. стр. 388–393. ISBN 978-1-003-17990-0.
 13. „Figure 4: Meteo Weather station at Politecnic Di Torino“. dx.doi.org. Посетено на 2022-09-19.
 14. „Estadísticas Climatológicas Normales - período 1981-2010“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на January 18, 2018.
 15. „B. Espernza Statistical Data (1961-1990)“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на January 23, 2016.
 16. „Valores Medios de Temperatura y Precipitación-Antártida: Base Esperanza“ (шпански). Servicio Meteorológico Nacional. Посетено на January 23, 2016.
 17. „Base Esperanza Climate Normals 1961–1990“. National Oceanic and Atmospheric Administration. Посетено на January 23, 2016.
 18. „Station Base Esperanza“ (француски). Meteo Climat. Посетено на June 6, 2016.
 19. „Klimatafel von Esperanza (Argentinien) / Antarkt. Halbinsel / Antarktis“ (PDF). Baseline climate means (1961-1990) from stations all over the world (германски). Deutscher Wetterdienst. Посетено на January 23, 2016.