Баенански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баенански јазик
Зборуван во: Бахија
Вкупно говорници: ?
Јазично семејство: Изолиран јазик?
 Баенански јазик
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: sai
ISO 639-3:

Баенански јазик — исчезнат индијански јазик кој се зборувал во Јужна Америка, поточно во регионот Бахија во Бразил. Последниот човек кој го зборувал јазикот умрел во 1940 година. Од овој јазик познати се само девет зборови.[1]:

  1. eželẽ - елен
  2. bakurí - срнечко месо
  3. kelemés - оган
  4. patarak - јагуар
  5. kadašužé - црнец, црн човек
  6. bonikro - прасе
  7. pititiɲga - стаорец
  8. pitirát - мајмун
  9. šẽšẽ - бик

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Loukotka, Čestmír (1963). „Documents et Vocabulaires Inédits de Langues et de Dialects Sud-Américains“. Journal de la Société des Americanistes. 52: 7–60. doi:10.3406/jsa.1963.2001.