Бад Камберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Бад Камберг

Бад Камберг (германски: Bad Camberg) — град во округот Лимбург-Вајлбург, во Хесен, Германија. Тој е сместен 18 км северозападно од Лимбург на Лана и 36 км северозападно од Франкфурт.