Бад Грунд (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бад Грунд (Харц)германски: Bad Grund (Harz)) — поранешна општинска заедница во округот Остероде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во Виндхаузен. Била распуштена на 1 март 2013 година.

Општинската заедница Бад Грунд (Харц) се состоела од следниве општини:

  1. Бад Грунд (Харц)
  2. Баденхаузен
  3. Ајсдорф
  4. Гителде
  5. Виндхаузен