Бадонвилер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бадонвилер
Badonviller
општина
Кметството гледано од пазариштето
Кметството гледано од пазариштето
Грб на Бадонвилер
ЗемјаФранција
РегионЛорена
ДепартманМерт и Мозел
ОкругЛиневил
КантонБакарат
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Бернар Милер[1]
Површина121,95 км2 (847 ми2)
Население (2019)21.553
 • Густина0,71/км2 (1,8/ми2)
INSEE/Пошт. бр.54040 / 54540
Надм. висина284 м
(прос. 404 м)
Мреж. местоville-badonviller.fr
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Бадонвилер (француски: Badonviller), изворно: Баденвајлер (германски: Badenweiler) — општина во департманот Мерт и Мозел, североисточна Франција. Се наоѓа во традиционалната област Лорена (Лотарингија).

Ова е родно место на истакнатиот астроном Шарл Месје (1730–1817).

Успесите на Германците во Бадонвилер за време на Првата светска војна биле инспирација за прочуениот Бадонвилерски марш на Георг Фирст искомпониран околу 1914 г.

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1793 1.766—    
1800 1.877+6.3%
1806 1.971+5.0%
1821 2.028+2.9%
1831 2.357+16.2%
1836 2.213−6.1%
1841 2.353+6.3%
1846 2.390+1.6%
1851 2.356−1.4%
1856 2.111−10.4%
1861 2.204+4.4%
1872 2.013−8.7%
1876 1.953−3.0%
1881 1.725−11.7%
1886 1.785+3.5%
1891 1.684−5.7%
1896 1.689+0.3%
1901 1.957+15.9%
ГодинаНас.±%
1906 1.876−4.1%
1911 2.086+11.2%
1921 1.927−7.6%
1926 2.152+11.7%
1931 2.267+5.3%
1936 2.192−3.3%
1946 2.010−8.3%
1954 2.160+7.5%
1962 2.143−0.8%
1968 2.050−4.3%
1975 1.920−6.3%
1982 1.812−5.6%
1990 1.660−8.4%
1999 1.512−8.9%
2006 1.579+4.4%
2009 1.617+2.4%
2013 1.665+3.0%

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 2 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Meurthe-et-Moselle communes