Бадникарски леб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадиково лепче со македонско трпезно вино
Бадиково лепче во Македонија

Бадникарски леб е посебен вид на обреден колач кои православните верници го месат за божиќните празници. Припремата за обредните лебови можат да имаат разни обичајни правила и обреди. Вообичаено е во замешеното тесто да се стави паричка, а спрема локалните обичаи и некои други ситни предмети. Тие имаат одредена магиска улога и представуваат еден вид жртвен обичај која се однесува на поголема плодност, бериќет, како и здравје на домашните и стоката. Како по народните верувања божиќните обредни лебови поседуваат и плодоносна моќ, која се однесува за полињата, овоштарниците и лозјата.[1]

Подготовка[уреди | уреди извор]

Обредните лебови го подготувуваат домаќинот или домаќинката на Бадник или рано наутро на Божиќ. Се меси по правило од пченично, но и од друго брашно.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Драгослав Антонијевић, Алексиначко поморавље, СЕЗБ, Живот и обичаји народни, књига 35. Београд, 1971. 171.
  2. Плотникова, А. А.. (2001). „Чесница“. Словенска митологија: енциклопедијски речник: 577-78. Изд. Светлана Михайловна Толстая и Љубинко Раденковић. Београд: Zepter Book World.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]