Бадминтон на Летните олимписки игри 2012 — мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings without rims.svg
Бадминтон на
Летните олимписки игри 2012

Badminton pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени  
парови   мажи   жени   мешани

Натпреварите во бадминтон на машкиот турнир на Летните олимписки игри 2012 се одржа од 28 јули до 5 август, на Вембли Арената.

Извлекувањето на групите било одржано на 23 јули 2012 година..[1][2]

Златото го освоил Лин Дан од Кина кој во финалето го победил Ли Чонг Веи од Малезија. Во натпреварот за бронза победил Чен Лонг од Кина.

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето започнува со групната фаза:натпреварувачите се поделени во шеснаесет групи каде секој игра против секого. Победниците на групите се пласираат во елиминационата фаза, која ке го реши победникот на турнирот.[3]

Носители[уреди | уреди извор]

 1.  Ли Чонг Веи (MAS)
 2.  Лин Дан (CHN)
 3.  Чен Лонг (CHN)
 4.  Чен Џин (CHN)
 5.  Питер Гејд (DEN)
 6.  Шо Сасаки (JPN)
 7.  Ли Хјун-ил (KOR)
 8.  Киничи Таго (JPN)

 1.  Симон Сантосо (INA)
 2.  Нгјен Тиен Мињ (VIE)
 3.  Тауфик Хидајат (INA)
 4.  Јан Е. Јоргенсен (DEN)
 5.  Шон Ван-хо (KOR)
 6.  Марк Ѕвиблер (GER)
 7.  Рахив Јозеф (GBR)
 8.  Вонг Кинг Ки (HKG)

Резултати[уреди | уреди извор]

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Осминафинале   Четвртфинале   Полуфинале   Финале
A1   Ли Чонг Веи (MAS) 21 21    
B1   Симон Сантосо (INA) 12 8       A1   Ли Чонг Веи (MAS) 21 21    
C1   Нилука Карунаратне (SRI) 14 21 9   D1   Парупали Кашиап (IND) 19 11    
D1   Парупали Кашиап (IND) 21 15 21       A1   Ли Чонг Веи (MAS) 21 21    
E1   Чен Лонг (CHN) 21 21         E1   Чен Лонг (CHN) 13 14    
F1   Вонг Винг Ки (HKG) 17 17       E1   Чен Лонг (CHN) 21 21  
G1   Питер Гејд (DEN) 21 21     G1   Питер Гејд (DEN) 16 13    
H1   Шон Ван-хо (KOR) 9 16         A1   Ли Чонг Веи (MAS) 21 10 19
I1   Јан Е. Јоргенсен (DEN) 17 13         P1   Лин Дан (CHN) 15 21 21
J1   Ли Хјун-ил (KOR) 21 21       J1   Ли Хјун-ил (KOR) 21 21    
K1   Марк Ѕвиблер (GER) 21 12 9   L1   Чен Џин (CHN) 15 16    
L1   Чен Џин (CHN) 19 21 21       J1   Ли Хјун-ил (KOR) 12 10  
M1   Кевин Кордон (GUA) 21 10         P1   Лин дан (CHN) 21 21    
N1   Шо Сасаки (JPN) 23 21       N1   Шо Сасаки (JPN) 12 21 16 Трето место
O1   Тауфик Хидајат (INA) 9 12     P1   Лин Дан (CHN) 21 16 21   E1   Чен Лонг (CHN) 21 15 21
P1   Лин Дан (CHN) 21 21     J1   Ли Хјун-ил (KOR) 12 21 15

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Ли Чонг Веи (MAS) 1 1 0 2 1 1
 Вили Ланг (FIN) 1 0 1 1 2 0
30 јули 14:15
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Ли Чонг Веи (MAS) 21–8
14–21
21–11
 Вили Ланг (FIN)

Група B[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Симон Сантосо (INA) 2 2 0 4 0 2
 Мајкл Ланштајнер (AUT) 2 1 1 2 2 1
 Раул Муст (EST) 2 0 2 0 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 20:19
 Мајк Ланштајнер (AUT) 14–21
18–21
 Раул Муст (EST)
29 јули 13:07
 Симон Сантосо (INA) 21–12
21–8
 Раул Муст (EST)
31 јули 13:07
 Симон Сантосо (INA) 21–11
21–7
 Мајкл Ланштајнер (AUT)

Група C[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Нилука Карунарате (SRI) 1 1 0 2 0 1
 Кеничи Таго (JPN) 1 0 1 0 2 0
30 јули 21:07
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Кеничи Таго (JPN) 18–21
16–21
 Нилука Карунарате (SRI)

Група D[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Парупали Кашиап (IND) 2 2 0 4 0 2
 Нгјен Тиен Мињ (VIE) 2 1 1 2 3 1
 Јухан Тан (BEL) 2 0 2 1 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 21:42
 Парупали Кашиап (IND) 21–14
21–12
 Јухан Тан (BEL)
29 јули 19:07
 Нгјен Тиен Мињ (VIE) 17–21
21–14
21–10
 Јухан Тан (BEL)
31 јули 21:07
 Нгјен Тиен Мињ (VIE) 9–21
14–21
 Парупали Кашиап (IND)

Група E[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Чен Лонг (CHN) 1 1 0 2 0 1
 Бонсак Понсана (THA) 1 0 1 0 2 0
29 јули 13:40
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Чен Лонг (CHN) 21–12
21–17
 Бонсак Понсана (THA)

Група F[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Вонг Винг Ки (HKG) 2 2 0 4 0 2
 Брис Левердез (FRA) 2 1 1 2 2 1
 Едвин Екиринг (UGA) 2 0 2 0 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 19:42
 Едвин Екиринг (UGA) 12–21
11–21
 Брис Левердез (FRA)
30 јули 20:30
 Вонг Винг Ки (HKG) 21–10
21–8
 Едвин Екиринг (UGA)
31 јули 20:50
 Вонг Винг Ки (HKG) 21–11
21–16
 Брис Левердез (FRA)

Група G[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Питер Гејд (DEN) 1 1 0 2 0 1
 Педро Мартинс (POR) 1 0 1 0 2 0
30 јули 19:44
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Питер Гејд (DEN) 21–14
21–8
 Педро Мартинс (POR)

Група H[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Шон Ван-хо (KOR) 2 2 0 4 0 2
 Владимир Иванов (RUS) 2 1 1 2 2 1
 Ксу Јен-хао (TPE) 2 0 2 0 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 13:40
 Шон Ван-хо (KOR) 21–15
21–19
 Владимир Иванов (RUS)
30 јули 13:07
 Владимир Иванов (RUS) 21–15
21–13
 Ксу Јен-хао (TPE)
31 јули 13:44
 Ксу Јен-хао (RUS) 14–21
10–21
 Шон Ван-хо (KOR)

Група I[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Јан Е. Јоргенсен (DEN) 2 2 0 4 0 2
 Дерек Вонг (SIN) 2 1 1 2 2 1
 Миша Зилберман (ISR) 2 0 2 0 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 20:54
 Јан Е. Јоргенсен (DEN) 21–13
21–12
 Миша Зилберман (ISR)
29 јули 13:33
 Миша Зилберман (ISR) 9–21
15–21
 Дерек Вонг (SIN)
31 јули 19:09
 Јан Е. Јоргенсен (DEN) 21–17
21–14
 Дерек Вонг (SIN)

Група J[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Ли Хјун-ил (KOR) 1 1 0 2 0 1
 Родриго Пачеко (PER) 1 0 1 0 2 0
29 јули 21:05
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Ли Хјун-ил (KOR) 21–12
21–7
 Родриго Пачеко (PER)

Група K[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Марк Ѕвиблер (GER) 2 2 0 4 1 2
 Дмитро Завадски (UKR) 2 1 1 3 2 1
 Мохамед Афјан Рашид (MDV) 2 0 2 0 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 21:09
 Марк Ѕвиблер (GER) 21–9
21–6
 Мохамед Афјан Рашид (MDV)
30 јули 13:44
 Мохамед Афјан Рашид (MDV) 8–21
8–21
 Дмитро Завадски (UKR)
31 јули 19:44
 Мак Ѕвиблер (GER) 17–21
21–10
21–16
 Дмитро Завадски (UKR)

Група L[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Чен Џин (CHN) 1 1 0 2 0 1
 Пржемислав Вача (POL) 1 0 1 0 2 0
30 јули 19:40
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Чен Џин (CHN) 21–15
21–8
 Пржемислав Вача (POL)

Група M[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Кевин Кордон (GUA) 2 2 0 4 2 2
 Рахив Јозеф (GBR) 2 1 1 3 3 1
 Хенри Хурскаинен (SWE) 2 0 2 2 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 13:42
 Хенри Хурскаинен (SWE) 21–15
12–21
14–21
 Кевин Кордон (GUA)
29 јули 20:15
 Рахив Јозеф (GBR) 22–20
17–21
21–15
 Хенри Хурскаинен (SWE)
31 јули 13:40
 Рахив Јозеф (GBR) 21–12
17–21
19–21
 Кевин Кордон (GUA)

Група N[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Шо Сасаки (JPN) 1 1 0 2 0 1
 Вирџил Соерореџо (SUR) 1 0 1 0 2 0
29 јули 21:42
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Шо Сасаки (JPN) 21–12
21–7
 Вирџил Соерореџо (SUR)

Група O[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Тауфик Хидајат (INA) 2 2 0 4 0 2
 Пабло Абиан (ESP) 2 1 1 2 3 1
 Петр Кукал (CZE) 2 0 2 1 4 0
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
28 јули 13:05
 Тауфик Хидајат (INA) 22–20
21–11
 Пабло Абиан (CZE)
29 јули 20:54
 Пабло Абиан (ESP) 21–17
16–21
21–16
 Петр Кукал (CZE)
31 јули 21:42
 Тауфик Хидајат (INA) 21–8
21–8
 Петр Кукал (CZE)

Група P[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Pld W L SW SL Pts
 Лин Дан (CHN) 1 1 0 2 0 1
 Скот Еванс (IRL) 1 0 1 0 2 0
30 јули 20:15
Натпреварувач 1 Резултат Натпреварувач 2
 Лин Дан (CHN) 21–8
21–14
 Скот Еванс (IRL)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Draw announced for Olympic Badminton competition“. london2012.com. 2012–07–23. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 2. „LIVE DRAW: London 2012 Olympic Games“. bwfbadminton.org. 2012–07–23. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. Men's singles competition format. Accessed 02 May 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]