Бадмингтонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бадмингтонс
ПотеклоСкопје, Република Македонија
ЖанровиПанк рок
Период на активност1983-1986
ИздавачиМАК Рекордс
Стотројка
СоработнициАлександар Македонски
Опструкција
Мизар
Падот на Византија
Сарацени
Мреж. местоhttp://www.myspace.com/badmintons
Членови
Владимир Петровски - Картер
Дејан Шкартов
Борис Георгиев

Бадмингтонс — македонска панк-група од Скопје. Бендот е Формирана во 1983 година. Членовите се Владимир Петровски - Картер, Дејан Шкартов и Борис Георгиев. Картер е бил последни во групите „Фол јазик“ и „Сарацени“. Албумите После мене што ти е гајле и Интимно тетовирање се издадена во 1985 година. Групата, на крајот на 1986, трансформирана во поп-рок група Александар Македонски.

Бадмингтонс се реформирана во 2002 година за свират на Аларм фестивал во Охрид, со британска панк група UK Subs. Во 2007, песните на Бадмингтонс и Александар Македонски се свират во филмот Превртено од Игор Иванов - Изи. ЦД сингл Ако ми дадеш е издадена во септември 2007, со песните „Убав ден“ и „Сите обични луѓе“ како бисајдови. Во декември 2007, групата свират на фестивала „Таксират 9” на Младински културен центар.


Дискографија[уреди | уреди извор]

Членови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски документ / Macedonian Document step 1. ТРОТ, CD 001, 1994.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]