Баденхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Баденхаузен
Место во Бад Грунд
Грб на Баденхаузен
Баденхаузен is located in Германија
Баденхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остероде
Општина Бад Грунд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 7,41 км2
Надм. височина 175 м
Население 1.886  (31 декември 2011)
 - Густина 255 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37534
Повик. бр. 05522
Координати 51°46′20″N 10°12′35″E / 51.77222° N; 10.20972° E / 51.77222; 10.20972Координати: 51°46′20″N 10°12′35″E / 51.77222° N; 10.20972° E / 51.77222; 10.20972

Баденхаузен (германски: Badenhausen) — село и поранешна општина во округот Остероде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 март 2013 година е дел од општината Бад Грунд.