Прејди на содржината

Баграс

Координати: 36°23′53″N 36°13′12″E / 36.39806° СГШ; 36.22000° ИГД / 36.39806; 36.22000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баграс
Карта
Општи податоци
ГрадАнтиохија
ЗемјаТурција


Баграс (турски: Alanya Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Турција. Бил изграден во 1153 година од страна на темпларите и бил седиште на Кнежевство Антиохија сè додека не капитулирал и Саладин не го зазел.


36°23′53″N 36°13′12″E / 36.39806° СГШ; 36.22000° ИГД / 36.39806; 36.22000