Баграс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Баграс
Baghras2.jpg
Општи податоци
Град Антиохија
Земја Турција


Баграс (турски: Alanya Kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Турција. Бил изграден во 1153 година од страна на темпларите и бил седиште на Кнежевство Антиохија сè додека не капитулирал и Саладин не го зазел.