Прејди на содржината

Багмати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е слика од природна знаменитост на Непал со назнаката

Багмати ( непалски: बागमती नदी, хинди: बागमती ,англиски: Bagmati е река во источно-централен Непал и северна индиска држава Бихар.

Потекнува во планините на сливот на неколку потоци на околу 15 километри североисточно од Катманду и тече на околу 10 километри југозападно низ терасовите оризови полиња на долината Катманду [1]. Понатаму, реката се свртува кон југ и тече директно низ градот Катманду, одвојувајќи го од градот Патан, а потоа стигнува до крајот на долината Катманду и влегува во клисурата Чобар, минувајќи низ опсегот Махабхарат. Пред да ја напушти влажната земја, реката исто така го пробива гребенот Сивалик (Чурија).

Багмати ја преминува границата со Индија и тече низ областите Ситамархи, Шеохар и Музафарпур во државата Бихар. Багмати се спојува со реката Лахандаи Нади, формирајќи ја реката Кареха Нади, која ги носи нејзините води до реката Коси.

Багмати се смета за света река во хиндуизмот и будизмот. По должината на бреговите на реката има многу хинду храмови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Davis, John A. „(1977) "Water Quality Standards for the Bagmati River, " Journal: Water Pollution Control Federation 49(2): pp. 227—234, page 227“. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)