Баварија-Минхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кнежевство Баварија-Минхен
Bayern-München
Држава на Свето Римско Царство
(1392–1505)

 

1392–1505
Знаме Грб
Местоположба на Баварија-Минхен
Баварија-Ландсхут (портокалова), Баварија-Минхен (зелена), Баварија-Инголштат (кафеава) и Баварија-Стробинг (сива); од 1392 година.
Главен град Минхен
Јазици Баварски
Уредување Кнежевство
Принц
 -  1392–1397 Јован II (прв)
 -  1465–1508 Алберт IV (последен)
Историја
 -  Разделени Баварија-Минхен и Баварија-Инголштат 1392
 -  Обединување на Војводство Баварија 1505

Баварија-Минхен (германски: Bayern-München) — војводство кое било конститутивна држава на Светото Римско Царство од 1392 до 1505 година.

Историја[уреди | уреди извор]

По смртта на Стефан II во 1375 година, неговите синови Стефан III, Фридрих и Јован II заеднички владееле со Баварија-Ландсхут. По седумнаесет години, браќата решиле формално да го поделат своето наследство. Јован ја добил Баварија-Минхен, Стефан ја добил Баварија-Инголштат, додека Фридрих го задржал она што останало од Баварија-Ландсхут. Во 1429 година, делови од Баварија-Стробинг, вклучувајќи го и градот Штраубинг, биле обединети со Баварија-Минхен. Војводството постоело нешто повеќе од сто години пред Баварија повторно да се обедини под Алберт IV, војводата од Баварија .

<i id="mwIA">Стариот суд</i> во Минхен

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Duchy of Bavaria pre-1507“. www.crwflags.com. Посетено на 2018-12-14.