Бабина Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бабина река
Зеница 20200301 141038.jpg
На влезот во Црквице (2020)
ЗемјаБосна и Херцеговина
Слив
Главен изворБосна и Херцеговина

Бабина Река (Бабишница) е десна притока на реката Босна во Женичката котлина со должина од 17,6 километри. Ова е планинска река со голем пад во безброј питки извори. Позната е и по многуте воденици и викендици во населбата Бабионо. БОгата е со риба, иако е тешко да се најде примерок со маса од над еден килограм. Најчести риби се поточната пастрмка, кленот и мренот.


Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!