Баба (Баба Планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Баба
Висина &100000000000020800000002.080 м
Место Македонија Македонија
ВенецБаба Планина
Прво освојувањенепознато

Баба – планински врв на планината Баба, во рамки на националниот парк Пелистер во југозападниот-западниот дел на Република Македонија. Врвот се наоѓа западно од селата Острец и југозападно од Битола. Неговата надморска височина изнесува 2.080 метри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија. (2012). Попис на врвовите во Република Македонија. Скопје. стр. 35.