Бабај Бокс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабај Бокс
село
Babaj i Bokës
Местоположба на селото Бабај Бокс.
Местоположба на селото Бабај Бокс.
Координати: 41°21′42″N 20°30′3″W / 41.36167° СГШ; 20.50083° ЗГД / 41.36167; -20.50083

Бабај Бокс — село во Општина Ѓаковица, Косово[1]. Селото се наоѓа на албанско-косовската граница.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Косово е предмет на територијален спор меѓу Република Косово и Република Србија. Република Косово еднострано прогласила независност на 17 февруари 2008 година. Србија продолжува да го смета како дел од сопствената суверена територија. Двете влади започнале да ги нормализираат односите во 2013 година, како дел од Бриселскиот договор од 2013 година. Косово во моментов е признат како независна држава од 98 од 193 земји-членки на Обединетите нации. Вкупно, 113 земји-членки на ООН во одреден момент го признале Косово, од кои 15 подоцна го повлекле признавањето.