Биро за јавна безбедност

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од БЈБ)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Биро за јавна безбедност
Податоци за органот
Надлежност  Македонија
Седиште Скопје, Македонија
Вработени доверливо
Годишен буџет доверливо
Раководител Сашо Тасевски [1]
(директор)
Мрежно место
mvr.gov.mk

Биро за јавна безбедност при МВР — орган на министерството за внатрешни работи под чија надлежност е униформираната полиција и кој ги врши полициските работи во министерството. БЈБ е одговорно за јавната безбедност, врши надзор и контрола врз работата на подрачните единици на полицијата, и одговара за подготвеноста на полицијата за дејствување во сложени безбедносни операции. Со бирото раководи неговиот директор кој го именува и разрешува Владата на Македонија. Актуелен директор е Сашо Тасевски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]