А Капела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
А Капела
Concello de A Capela
Амблем на А Капела Concello de A Capela
Амблем
Прекар(и): A Capela
Location of A Capela within Galicia
Location of A Capela within Galicia
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаА Коруња
Parroquias3
Површина
 • Вкупна58 км2 (22 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно1.515 (INE)
 • Густина25,68/км2 (6,650/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.concellodacapela.es

А Капела (галициски: A Capela) е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 58 km2, и население од 1,515 жители (2004) и густина на население од 25.68 /km2.