Прејди на содржината

А2-телевизија

Од Википедија — слободната енциклопедија
А2-телевизија
СопственикМакедонија Македонија
ДржаваСкопје
Област на емитувањеСкопје

А2-телевизија или само А2 — поранешна македонска телевизија ( нов телевизиски канал на А1 ) која започна со работа на 1 јули 2008 година. Оваа телевизија успешно котираше на македонскиот медумски пазар со до затворањето на сестринската А1 . А2 Телевизија успешно се ребрендираше кон крајот на 2009 година, со што се претстави ново лого и визуелен идентитет.

А2 Телевизија емитување голем број на забавни, политички и информативни емисии. Исто така емитуваше и добро познати серии. Од крајот на 2010 до почетокот на април 2011 година, А2 реагираше преку познатите серии. Моментално сигналот се емитува на Еутелсат 16A и Интелсат 901 до гледачите од Европа, САД, Канада и Австралија.

На 13 јуни 2012 и А2 згасна беше затворена од Советот на радио дифузија(СРД)поради непочитување на програмски формат. Од А2 велат дека оствариле стабилен рејтинг со емитувањето на 19 Вести,Овде и Сега заедно со останатата програма која се емитуваше на А2. И по затворањето на А2 вестите од проектот 19 се емитуваат на порталот Либертас секој ден во 19.00 часот.

Емисии[уреди | уреди извор]

Серии[уреди | уреди извор]