Аќин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аќин или акин (казашки: ақын, киргиски: акын, и двете транскрибирани како акин или اقىن ), е импровизиран поет и пејач во казахстанската и киргистанската култура.

Во натпреварите за песна познати како ајтиш, акините импровизираат во форма на рецитатив налик на песна, обично во придружба на домбра (меѓу Казахстанците) или комуз (меѓу Киргистанците). Во контекст на номадскиот начин на живот и неписменоста на поголемиот дел од руралното население во Централна Азија во предсоветско време, акините играле важна улога во однос на изразувањето на мислите и чувствата на луѓето, разоткривањето на општествените пороци и славењето на хероите. Во советската ера, нивниот репертоар вклучувал пофални песни за Ленин.[1]

Современите акини исто така може да ги објавуваат своите оригинални стихови и поезија.

Казахстански акини[уреди | уреди извор]

Познати историски казахстански акини ги вклучувале: Јанак Камбарулуј (1760–1857), Махамбет Отемисули (1804–1846), Суунбаи Аронули (1815–1898), Шерниз Јарилгасов (1817–1881), Бирјан-Сал Ходгулов–1873 (1873). (1835–1929), Акан Сере Корамсаулуј (1843–1913), Жамбил Жабајули (1846–1945), Газиз Фајресол (ум 1930), Кенен Азербаев (1884–1976) и Актан Кереиули.

Акините честопати целосно импровизираат, одговарајќи на какви било појави во општеството или на ситуацијата на државните празници итн. За време на празниците често се одржувал еден вид акин натпревар. За време на натпреварот во аква, забавувајќи се, наизменично во поетска форма, обидете се да се исмевате еден со друг или да избирате некоја произволна тема. Понекогаш, властите се обидувале да подлежат на цензура на Ајтитуш кога станувало збор за моќта на имотот или политичарите.[2]

Номадскиот начин на живот и брзината на уметноста не дозволувале да се работи во минатото и да се одржувале дела на хартија. Повеќето од делата останале изгубени.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Нурмахан, Жанаш: Казактин 5000 Акин-жирауј . Алмати 2008 година. (на казашки)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vinogradov, V. (1970). „The Akyns Sing of Lenin“. Yearbook of the International Folk Music Council. 2: 77–91. doi:10.2307/767426.
  2. „Цензура не сможет заткнуть айтыс только благодаря народу“. Радио Азаттык (руски). Посетено на 2022-02-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]