Прејди на содржината

Ањета Старк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ањета Старк
Ањета Старк

Ањета Старк (родена на 9 февруари 1946 година)[1] — вицеканцелар на Универзитетот Даларна во Шведска [2] и била претседател на Меѓународната асоцијација за феминистичка економија (IAFFE) од 2012 до 2013 година.[3] Таа е исто така потпретседател на Здружението на шведското високо образование.[4]

Главните области на истражување што таа ги опфаќа се економската теорија, сметководствената теорија и исто така, полот и економските промени.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Table of content, Biography of Ms Agenta STARK, Professor of economics, Sweden - support document for "Equal pay for work of equal value" event, interparliamentary committee meeting, International Women's Day 2012 (PDF). Brussels: European Parliament: Committee on Women's Rights and Gender Equality (FEMM). March 2012. стр. 8. Посетено на 3 July 2014. Pdf programme of the event
  2. Dalarna University: Vision and goals 2010 - 2015 (Foreword by the Vice Chancellor, Agneta Stark) (PDF). Dalarna University. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 October 2013. Посетено на 3 July 2014.
  3. „Past presidents“. International Association for Feminist Economics (IAFFE). Архивирано од изворникот на 2019-05-14. Посетено на 11 June 2014.
  4. 4,0 4,1 „Stark, Agneta“. Journal of the European Higher Education Area. Архивирано од изворникот на 14 July 2014. Посетено на 3 July 2014.