Ањанско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ањанското Езеро, бањата „Сан Џермано“ и Кучешката Пештера - Сјор де Рожисар (офорт, 1706 година)

Ањанското Езеро (италијански: Lago di Agnano) - поранешно кружно езеро, со обем од околу 6 км, што го зафаѓало кратерот на изгаснатиот вулкан кај Ањано 8 км западно од Неапол, Италија. Очигледно не бил формиран сè до средниот век, бидејќи не го споменуваат античките писатели; тоа било исцедена во 1870 година.[1]

На јужниот брег се наоѓаат Стуфе ди Сан Џермано, природни сулфурни бањи на пареа, а во непосредна близина е Кучешката Пештера (Grotta del Cane). Од подот на оваа пештера, топлиот јаглерод диоксид постојано се крева на висина од 46 см: испарувањата го прават кучето нечувствително за неколку секунди. Остатоци од обемна римска градба и некои статуи биле откриени во непосредна близина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Атрибуција

 Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Agnano, Lago Di“ . Encyclopædia Britannica. 1 (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)