Ај Дере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ај Дере
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеСтара Река

Ај Деререка во Југоисточна Македонија и притока на Стара Река.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во јужниот дел на планината Плачковица. Нејзиното течение е источно од селото Подареш. Се влева во Стара Река.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.