Ајше Хатун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајше Хатун
Gulbahar Hatun Camii3.Jpg
Гробницата на „Ѓулбахар Хатун“ се наоѓа во „Ѓулбахар Хатун џамија“ во Трабзон.
РоденАјше
1453
Починал1504
Трабзон
НародностОсманлии
Познат(а) поВалиде султан
Вероисповедислам
Сопружник/циБајазит II
ДецаСелим II

Ајше Хатун (1453 – 1504) била жена на османлискиот султан Бајазит II и мајка на Селим I.

Таа е родена во 1453 година како ќерка на Бозкурт Бег и за Бајазит била омажена во 1469 година во Амасија, а починала во 1504 година, долго пред Селим I да биде избран за османлиски султан.