Ајчвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Ајхелберг, Ајчвалд, создадени од Андреас Кизер

Ајчвалд е заедница во Германија, регионален центар, лоциран во Баден -Виртемберг.

Предмет на административната област Штутгарт. Вклучено во областа Еслинген. Населението е 7558 жители (31 декември 2010 година).[1] Зафаќа површина од 14,68 км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]