Прејди на содржината

Ајсдорф (Бад Грунд)

Координати: 51°45′45″N 10°10′45″E / 51.76250° СГШ; 10.17917° ИГД / 51.76250; 10.17917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајсдорф
Место во Бад Грунд
Црква во Ајсдорф
Црква во Ајсдорф
Црква во Ајсдорф
Грб на Ајсдорф
Ајсдорф (Бад Грунд) во рамките на Германија
Ајсдорф (Бад Грунд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остероде
Општина Бад Грунд
Основни податоци
Површина 10,56 км2
Надм. височина 161 м
Население 1.400  (31 декември 2011)
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHA
Пошт. бр. 37534
Повик. бр. 05522
Портал www.eisdorf.de
Координати 51°45′45″N 10°10′45″E / 51.76250° СГШ; 10.17917° ИГД / 51.76250; 10.17917

Ајсдорф (германски: Eisdorf) —село и поранешна општина во округот Остероде, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 март 2013 година е дел од општината Бад Грунд.