Ајореоански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајореоански јазик
Ayoreo
Застапен воПарагвај, Боливија
ПодрачјеЧако
НародАјореоанци
Говорници3,771  
Јазично семејство
замукоански
  • ајореоански јазик
    ayoreo
Дијалекти
циракуански дијалект
Јазични кодови
ISO 639-3ayo

Ајореоански јазикзамукоански јазик кој се зборува во Парагвај и Боливија. Јазикот е исто така познат како моротокоански, мороански, ајовеоански и пјета-јовајски јазик. Во Боливија најчесто јазикот се нарекува ајореоански, а во Парагвај моротокоански јазик. Јазикот е мајчин јазик на Ајореоанците.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Јазикот се зборува во Парагвај и Боливија. Ајореоанскиот го зборуваат околу 3.771 жител, од кои 3.000 живеат во Парагвај и 771 во Боливија. Во Парагвај јазикот се зборува во департманот Чако и во северните делови на департманот Алто Парагвај. Во Боливија јазикот се зборува во покраината Гран Чако во департманот Санта Крус.

Фонологија[уреди | уреди извор]

Според Бертинето (2009) во јазикот опстојуваат следните самогласки:

предни централни задни
високи i u
средни e o
ниски a

Наводи[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]