Ајнтрахт Брауншвајг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајнтрахт Брауншвајг
Eintracht Braunschweig.svg.png
Целосно имеAssociazione Calcio Chievo-Verona SrL
ПрекарЛетечките магариња
Основан1929
СтадионСтадион Марк'Антонио Бентегоди
Брауншвајг, Германија
Капацитет38.402
ПретседателИталија Лука Кампедели
ТренерИталија Лоренцо Дана
ЛигаСерија А Серија А
2018–19Серија А, Fall 20-ти (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Ајнтрахт Брауншвајг е германски фудбалски и спортски клуб со седиште во Брауншваиг, Долна Саксонија. Клубот беше еден од основачите на Бундеслигата во 1963 година и ја освои националната титула во 1967 година. Клубот игра во 3. Лига, трет степен на германскиот систем на фудбалски лиги.
Од 1923 година, Ајнтрахт Брауншваиг игра на Ајнтрахт-стадион. Клубот споделува ривалство со колегата од Долна Саксонска страна, Хановер 96.
Покрај фудбалската дивизија, Ајнтрахт има оддели за неколку други спортови, од кои историски одделот за хокеј на теренот беше најуспешен.


Историја

Фондација и рани години

Ајнтрахт Брауншвајг е основана како фудбалски и крикет клуб ФуКЦ Ајнтрахт 1895 година во 1895 година, стана ФК Ајнтрахт фон 1895 во 1906 година, а потоа СВ Ајнтрахт во 1920 година. [1]


Тимот има разнобојна историја и брзо стана една од омилените страни на северна Германија. Во 1900 година, Ајнтрахт Брауншваиг беше меѓу основачите на Германската фудбалска асоцијација (ДФБ). [1] Уживаше успех рано, играјќи во горниот ранг лига, освојувајќи го првенството на Северна Германци во 1908 и 1913 година и постави тројца играчи на репрезентацијата на Германија до 1914 година. Под Третиот рајх, екипата играше во Галига Нидерсхасен и успеа двајца настапи во националните финални рунди. Во 1942–43, Ајнтрахт Брауншваиг влезе во плеј-офот на националниот шампион како еден од главните фаворити. [2] Тимот под раководство Георг „Шорш“ Кнаффл штотуку ја освои новоформираната Галига Судановер-Брауншваиг со рекорд од 17 победи и 1 реми на 18 одиграни натпревари, постигнувајќи 146 гола во овој процес. По убедливата победа од 5: 1 над Викторија Хамбург во првото коло, ждрепката го забележа клубот спарен со останатите големи фаворити за титулата, Дрезднер Кометал на Хелмут Шон. Дрезден го доби натпреварот одржан во Дрезден со 4-0 и последователно продолжи да го освои германскиот шампионат со непоразена сезона. [3]