Ајмерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајмерслебен
Место во Ингерслебен
Воденица во Ајмерслебен
Воденица во Ајмерслебен
Ајмерслебен is located in Германија
Ајмерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Ингерслебен
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 133 м
Население 480  (31 декември 2006)
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39343
Повик. бр. 039052
Местоположба на место Ајмерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°13′0″N 11°11′59″E / 52.21667° СГШ; 11.19972° ИГД / 52.21667; 11.19972Координати: 52°13′0″N 11°11′59″E / 52.21667° СГШ; 11.19972° ИГД / 52.21667; 11.19972

Ајмерслебен (германски: Eimersleben) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Ингерслебен.