Ајванхо (Росини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајванхо
Ivanhoé
Пастиш опера од Џоакино Росини
Mademoiselle Lemoule as Léila in Ivanhoe.jpg
Госпоѓица Лемур како Лејла
Либретист
ЈазикФранцуски
Засновано наАјванхо на Волтер Скот
Премиера
15 септември 1826 (1826-09-15)

Ајванхо ― пастиш опера од 1826 година во три чина со музика од Џоакино Росини за либрето на француски јазик од Емил Дешамп и Габриел-Гистав де Ваји, по истоимениот роман на Волтер Скот од 1819 година. Музиката била приспособена, со дозвола на композиторот, од музичкиот-издавач Антонјо Пацини од оперите на Росини, имено Семирамида, Пепелашка, Страчка крадливка и Танкреди со цел да ја воведе неговата музика во Париз. Испитувањето на партитурата покажува дека Пацини користел и музика од Бјанка и Фалјеро, Армида, Мехмед II, Аврелијан во Палмира, Сигисмунд, Торвалдо и Дорлиска, Мојсеј во Египет и количина на новокомпонирана музика вклучувајќи фанфари и галоп што подоцна бил станало познат по неговото вклучување во Вилијам Тел. Делото било премиерно изведено на 15 септември 1826 година, во театарот Одеон.[1][2]

Била изведена во Англија во 1829 година како Слугинка на Јуда со музика аранжирана од Мајкл Рофино Лејси, кој исто така го превел и ревидирал изворното либрето на Дешан и Де Ваји. Лејсиевата верзија била изведена и во Њујорк во Парковиот театар во 1832 година.[3][4] Првата изведба на Ајванхо во денешно време била на фестивалот Дела Вале д'Итрија во 2001 година.[5]

Улоги[уреди | уреди извор]

Улога Вид на глас Премиерен состав, 15 септември 1826 година
(диригент : -)
Ајванхо тенор Леконт
Лејла сопран Лемул
Брајeн де Боагилбер бас Леклер
Исмаел баритон Леон
Седрик баритон V Адолф
Ле Маркиз Лика де Боманоар бас Шарл
Албер де Малвоазен тенор Пејроне
Предвесник тенор Масо
Тјери без глас

Снимки[уреди | уреди извор]

  • Росини: Ајванхо – Сајмон Едвардс (Ајванхо), Инга Балабанова (Лејла), Сон-Вон Канг (Брајан де Буисгилбер), Филипо Мораче (Исмаеле), Масимилијано Кјарола (Седрик); Камерниот хор на Братислава и Orchestra Internazionale d'Italia под диригентство на Паоло Аривабени. Снимање во живо од настапот во 2001 година на Фестивалот дела Вале д'Итрија. Ознака: Dynamic CDS397

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Osborne, Richard (1986). Rossini. London: Dent. стр. 72–3. ISBN 0-460-03179-1.
  2. Everist, Mark (2002). Music Drama at the Paris Odéon, 18241828. pp. 182-187. University of California Press. ISBN 0520928903
  3. The Theatrical observer and, Daily bills of the play (Volume 1832 v. 3 no.3361-3445:(22 септември 1832-31 декември1832))
  4. Предлошка:Almanacco
  5. Pugliaro, Giorgio (ed.) (2007). Opera 2007. Annuario dell'opera lirica in Italia, p. 333. EDT srl. ISBN 8860401828 (на италијански)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]