Ашраф Базнани

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ашраф Базнани (англиски: Achraf Baznani; 1979, Маракеш) е самоук марокански концептуален фотограф и режисер.[1]

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Почнал да се занимава со фотографија на десет години. Снимил и неколку документарни и кратки филмови. Како режисер на краткиот филм „Имигрант“ од 2007 година, освоил повеќе државни и меѓународни награди.

Живее и работи во Маракеш.

Изложби[уреди | уреди извор]

  • 2015 "Colour brust", PH21 Gallery, Будимпешта, Унгарија
  • 2015: Park Art Fair International, Triberg, Германија
  • 2015: Gallery Globe, Adisson, Texas, USA
  • 2015: Digital Private Exhibition Louvre Museum, Париз, Франција
  • 2016: International Surrealism Now, Coimbra, Португалија
  • 2016: Интернационален саем на уметност во парк 2016, Триберг, Германија
  • 2016: Männer, Gräfelfing, Германија
  • 2016: Inside my Dreams, Solo Exhibition, Рабат, Мароко
  • 2016: Salon de la photographie africaine, Abidjan, Брегот на слоновата коска
  • 2017: Nordart 2017, Германија

Уметнички книги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]