Ашкенашка синагога (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синагога Ашкенази
Ashkenazi Sinagogu
Istanbul Ashkenazi Sinagogue Interior.JPG
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
Припадностјудаизам
Осветен1900
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Ашкенашка синагога (турски: Ashkenazi Sinagogu) — еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција, блиску кулата Галата во Бејоглу.

Оваа синагога е една од ретките храмови кои се отворени за верниците и посетителите. Овој објект бил изграден во 1900 година од страна на евреите по потекло од Австрија, кои имигрирале во Турција[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chief Rabbinate of Turkey (Türkiye Hahambaşılığı)“. Посетено на 22 April 2007.