Ашичка Река (Корешница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ашичка Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ашичка Река — населба и некропола од доцноантичко време. На 600 метри јужно од селото Корешница, на терасата што се наоѓа на левиот брег на Вардар има камени плочи од гробови со конструкции од типот циста. Не се исклучува можноста оваа некропола да ѝ припаѓала на населбата што е во непосредна близина, и тоа од двете страни на патот што води од новиот мост на Вардар за селото. Овде, по површината се среќаваат фрагменти од ќерамички садови имбрекси, градежен материјал, како и делови од декоративна архитектонста пластика.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069