Ашеа

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ашеа е населба во Италија во областа Салерно, регионот Кампанија.

Според проценката од 2011 г. Во населбата живееле 1 199 жители. Населбата се наоѓа на надморска височина од 231м.

Популација[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот на населението во 2011 година, во општината живееле 5.580 жители. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28. 12. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Литература[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]