Аша Дере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аша Дере
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлавуш
УстиеСтрумица

Аша Деререка во Југоисточна Македонија и притока на реката Струмица.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на северната падина на планината Плавуш. Нејзиното течение е југозападно од градот Струмица. Се влева во реката Струмица од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.