Ачал Прабала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ачал Прабала
ЖивеалиштеБангалор, Индија
НационалностИндија Индија
Во одбор наФондација Викимедија(советодавен одбор)

Ачал Прабала (англиски: Achal Prabhala) е индиски истражувач, активист и писател кој живее во Бангалор (Карнатака). Тој е најдобро познат по неговата работа во областа на правата на интелектуална сопственост во областа на медицината и знаење. Исто така постои член на одборот на Центарот за интернет и општество (на англиски јазик: Centre for Internet and Society) и Советодавниот одбор на Фондацијата Викимедија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]