Ацтечки рушевини (САД)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Национална знаменитост Ацтечки рушевини
Местоположба: округ Сан Хуан, Ново Мексико, САД
Координати: 36°50′09″ СГШ; 107°59′53″ ЗГД / 36.835833° СГШ; 107.998056° ЗГД / 36.835833; -107.998056Координати: 36°50′09″ СГШ; 107°59′53″ ЗГД / 36.835833° СГШ; 107.998056° ЗГД / 36.835833; -107.998056
Површина: 1,28 км²
Изградено: 1100
Посетеност: 39.538 (2007)
Управа: Служба за национални паркови на САД
Светско наследство на УНЕСКО
Дел од: Национален историски парк на културата Чако
Национален регистар на историски места на САД
Тип: Историски реон
Прогласено: 15 октомври, 1966[1]
Референтен бр: 66000484
Национална знаменитост на САД
Прогласено: 24 јануари 1923
Ацтечки рушевини (САД) is located in Ново Мексико
Местоположбата на Национална знаменитост Ацтечки рушевини во САД Ново Мексико

Националната знаменитост „Ацтечки рушевини“ (англ. Aztec Ruins National Monument) е зачуван археолошки локалитет со рушевини од културата на индијанскиот народ Пуебло во северозападно Ново Мексико, САД, кај гратчето Ацтек и североисточно од местото Фармингтон, близу реката Анимас. Недалеку од ова место на југ се наоѓаат и т.н. Салмонови рушевини и културно-историски парк, со други стари рушевини од оваа култура. Најблиско населено место до овие рушевини е Блумфилд, близу реката Сан Хуан.

Градбите датираат од XI и XIII век. Кон средината на XIX век, со доаѓањето на првите американски доселеници, овие рушевини погрешно им биле припишани на Ацтеките.

Првиот локалитет е прогласен за Национална знаменитост на САД на 24 јануари 1923, а во 1928 г. е променета границата за да го опфати и вториот локалитет. Сопственик на местата е Службата за национални паркови, која на 15 октомври, 1966 локалитетот го завела во Националниот регистар на историски места на САД. На 8 декември, 1987 УНЕСКО го прогласува локалитетот за светско наследство, како дел од поголемиот Национален историски парк на културата Чако.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • The National Parks: Index 2001–2003. Washington: U.S. Department of the Interior.
  1. „Информативен систем на Националниот регистар“. Национален регистар на историски места. Служба за национални паркови на САД. 13 март 2009.  (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]