Прејди на содржината

Ацо Кабранов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ацо Кабранов
Роден(а)21 декември 1953(1953-12-21)(70 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
НационалностМакедонија Македонец
ДржавјанствоМакедонија Македонија
ЗанимањеНовинар
Страница
libertas.mk

Ацо Кабранов (р. 21 декември 1953, Скопје) — македонски новинар и уредник.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кабранов својата кариера ја почнува во Радио Скопје, како новинар. Потоа се вработува во А1-телевизија каде беше 12 години главен и одговорен уредник. Одреден период бил главен и одговорен уредник и на Канал 5 Телевизија 6 години и Телевизија Алфа 3 години. Од 2012 година работи во Либертас.мк каде е главен и одговорен уредник на порталот. Во 2018 година се вработува во 1ТВ како новинар и главен и одговорен уредник, каде останува до 2019 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]