Ацетамид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ацетамид
Acetamide skeletal.svg
Acetamide-3D-balls.png
Назнаки
60-35-5 X mark.svgН
ChemSpider 173
Jmol-3D слики Слика
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 1.16 g/cm³
Точка на топење
Точка на вриење
2g/1ml
Штетност
MSDS External MSDS
EU индекс 616-022-00-4
EU класификација Harmful (Xn)
Предлошка:Carc3
R-фрази R40
S-фрази (застарено) S2, S36/37
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
3
1
 
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Ацетамид е органско соединение од групата на амиди.

Наводи[уреди | уреди извор]