Ахмосе I

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ahmose I
Ахмосе, според Манетон,[1] исто така Амасис[2]
A fragmentary statue of Ahmose I, Metropolitan Museum of Art.
Фараон на Египет
Владеелc. 1549–1524 BC (Egyptian chronology) (disputed)
25 years and 4 months in Manetho, 18th Dynasty
ПретходникKamose (Upper Egypt)
Khamudi (Lower Egypt)
НаследникAmenhotep I
СопружнициAhmose-Nefertari, God's Wife of Amun, Ahmose-Sitkamose, Ahmose-Henuttamehu, Kasmut, Thenthapi
ДецаAhmose-Meritamun
Ahmose-Sitamun
Siamun
Ahmose-ankh
Amenhotep I
Ramose
Mutnofret
ТаткоSeqenenre Tao
МајкаAhhotep I
Починалc. 1525 BC
ЗакопанМумијата е пронајдена во Деир ел-Бахри, но најверојатно првично била погребана во Абидос
СпоменициПалата во Аварис, храм Амун во Карнак, храм Монту во Хермонтис

Ахмосе I ( староегипетски: jꜥḥ ms(j.w) , реконструиран / ʕaʕaħ'ma: sjə / ( MK ), египтолошки изговор Ахмос, понекогаш напишан како Амосис или Аахмес, што значи „ Јах (месечината) се роди“ [5][6] ) бил фараон и основач на Осумнаесеттата династија на Египет, класифицирана како прва династија на Новото Египетско Кралство, ера во која древниот Египет го достигнал врвот на својата моќ. Тој бил член на тебанската кралска куќа, син на фараонот Секененре Тао и брат на последниот фараон од седумнаесеттата династија, Камосе. За време на владеењето на неговиот татко или дедо, Теба се побунила против Хиксосите, владетелите на Долен Египет. Кога имал седум години, неговиот татко бил убиен [7] а тој имал околу десет години кога неговиот брат починал од непознати причини, откако владеел само три години. Ахмосе I го презеде престолот по смртта на неговиот брат,[8] и по крунисувањето станал познат како nb - pḥtj - rꜥ "Господарот на силата е Ра "

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Gardiner (1964) p. 168.
  2. The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition (2008)
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Clayton (2006) p. 100.
  4. 4,0 4,1 4,2 Wiener and Allen (1998) p. 3.
  5. Ranke, Hermann (1935) Die ägyptischen Personennamen, Glückstadt: Verlag von J. J. Augustin, volume 1, page 12.19
  6. Leprohon, Ronald (2013), Denise Doxey, editor, The Great Name: Ancient Egyptian Royal Titulary, Atlanta: Society of Biblical Literature, page 96
  7. Shaw. (2000) p. 199.
  8. Grimal. (1988) p. 192.