Ахмосева пирамида

Координати: 26°10′30″N 31°56′16″E / 26.17500° СГШ; 31.93778° ИГД / 26.17500; 31.93778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ахмосева пирамида
Пирамида на Ахмос, Абидос.
Ахмос I, 18та династија
Координати26°10′30″N 31°56′16″E / 26.17500° СГШ; 31.93778° ИГД / 26.17500; 31.93778
Типценотаф
Материјалпесок и урнатини во внатрешноста варовник
Висина40 м (130 ст)
Основа52.5 м (172 ст)
Наклон60°

Ахмосева пирамида била изградена не како гробница, туку кенотаф за фараонот Ахмоза I на некрополата Абидос, Египет. Таа била единствената кралска пирамида изградена во оваа област. Денес останало само еден куп урнатини, достигнувајќи висина од околу 10 м.

Пирамидата за првпат ја испитувале Артур Мајс и Чарлс Трик Кресли во 1899 година. Во 1993 година, Стефан П. Харви спровел интензивни ископувања на областа околу пирамидата.

Пирамидата била изградена од песок и урнатини, а само вообичаеното обликување на варовник ја задржал зградата во форма. Имала должина од 52,5 метри (172 стапки) и била висока околу 40 метри (130 стапки). Наклонот на страни бил 60 °.

Таа не обележувала никакви комори за погреб. Околу пирамидата имало неколку храмови, а исто така и мала кенотафинска пирамида за неговата баба Тетишери.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]