Ахарон Абајов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ахарон Абајов (р. XVI век) бил рабин во Скопје.[1] Во 70-тите години од XVI век служел во синагогата „Бет Јаков“. При донесувањето решенија во рабинскиот суд активно соработувал со прочуениот солунски рабин Шмуел де Медина. Во 1596 година, во Солун ја објавил книгата „Шемен ха-мор“[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zeni Lebl, Plima i slom iz istorije Jevreja Vardarske Makedonije, Gornji Milanovac, 1990
  2. Еврейски извори за обществено–икономическото развитие на Балканските земи през XVI век, I, София, 1958

.